Sušičky prádla
Sušenie bielizne v sušičke je z princípu energie pomerne náročný proces, pretože vodu, ktorá zostane v bielizni je potrebné premeniť na paru, čo bez dodávania tepla nie je možné. Nie vždy musí platiť, že sušenie v sušičke je drahšie, než sušenie na sušiaku v byte. Presnejšie povedané, z hľadiska priamych prevádzkových nákladov drahšie určite je, avšak ak vám vplyvom vysokej vlhkosti začnú v byte plesnieť steny, môže sa klasické sušenie poriadne predražiť.
Sušiak na väčšie množstvo bielizne navyše v byte zaberá pomerne veľa priestoru. Výhodou je komfort, pretože nemusíte bielizeň vešať a v prípade rozvešania vonku, teda ak máte takúto možnosť neriskujete jeho zmoknutie pri prípadnom daždi. Taktiež vám na slnku nevyblednú farby farebného oblečenia.
V našej ponuke nájdete tieto typy sušičiek bielizne:
- Sušičky s tepelným čerpadlom
- Sušičky kondenzačné
- Úsporné sušičky
- Smart sušičky
- Sušičky podľa náplne
- Práčky so sušičkou
Radíme pri nákupe sušičky bielizne
Kondenzačná sušička zhromažďuje vodu vzniknutú kondenzáciou pary v zbernej nádobe, ktorú treba občas vyprázdniť, prípadne môžete takúto sušičku pripojiť na potrubie pre odpadovú vodu. Sušička môže mať vyhrievanie elektrickým vykurovacím telesom, alebo pomocou tepelného čerpadla. Sušičky s vykurovacím telesom majú kratší cyklus sušenia, avšak za cenu vyššej spotreby elektrickej energie.
Kondenzačná sušička s vykurovacím telesom ohrieva vzduch pomocou vykurovacieho telesa, ktoré však zvyšuje spotrebu energie, a tým bohužiaľ aj náklady na prevádzku. Výhodou je ale kratšia doba sušenia. Sušička s tepelným čerpadlom je drahšia, ale energeticky úspornejšia, pretože využíva teplo ohriateho vzduchu. Kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom využíva teplo vznikajúce počas sušenia na ohrev vzduchu. Tým, že sa vzduch neodvádza von, sa ušetrí veľa energie. Nutnosťou je pravidelné čistenie filtra.
Parné sušičky využívajú na sušenie bielizne paru. Výhodou je, že takíto sušička nemusí mať otočný bubon, pretože bielizne prevracia prúd pary. Navyše oblečenie po takomto sušení nemá záhyby, takže ho väčšinou netreba žehliť.
Dôležitá je aj kapacita sušičky a samozrejme aj rozmery. Kapacita je logicky závislá od kapacity práčky z ktorej sa bielizeň do sušičky prekladá. Pre bežnú domácnosť postačí kapacita 7 až 9 kg. Z hľadiska rozmerov sú v ponuke aj menšie „slim“ modely. Nemenej dôležitým kritériom je aj súlad dizajnu práčky a sušičky, hlavne ak tieto spotrebiče nie sú umiestnené v technickej miestnosti rodinného domu, ale priamo v bytových priestoroch. Tento súlad najlepšie dosiahnete výberom práčky a sušičky od rovnakého výrobcu. Preto výrobcovia ponúkajú aj sety dizajnovo a funkčne zosúladených pračiek a sušičiek.
Vzhľadom k vyššej spotrebe, vyplývajúcej z princípu fungovania je energetická účinnosť u sušičiek ešte dôležitejšia, než u pračiek. Spotreba sušičky v energetickej triede A+++ na jeden prací cyklus je v priemere 1,2 kWh a v energetickej triede A 1,6 kWh, čo je približne dvojnásobok než u práčky s rovnakou kapacitou.
Prívlastok „SMART" u sušičky znamená, že si zváži množstvo mokrej bielizne a tomu prispôsobí sušiaci cyklus. Na rozdiel od pračiek nie je potrebné a dokonca ani žiadúce začiatok sušenia odkladať. Po naplnení bubna odstredeným, no stále vlhkou bielizňou je potrebné čo najskôr začať cyklus sušenia. Ak by sa tak nestalo, a sušičku by ste zabudli zapnúť, bielizeň prestane byť svieža a proces sušenia to na rozdiel od prania príliš nevylepší. V praxi sa to väčšinou nestane, pretože bielizeň do sušičky musíte preložiť manuálne a vtedy zapnete sušenie. Na rozdiel od práčky však nemusíte veľmi riešiť, kedy cyklus sušenia skončí, pretože suchá bielizeň pár hodín v sušičke vydrží. Takže pre sušičku na rozdiel od práčky nie je pripojenie k internetu a možnosť ovládania mobilnou aplikáciou taká dôležitá.
1 produkt
U Vás už 4.11.
Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.