Projektory
Premietačka nájde svoje využitie v domácnosti, kancelárii a dokonca aj na cestách. Jednotlivé modely sa líšia viacerými parametrami, podľa ktorých presne zistíte, aký projektor vám bude najviac vyhovovať. Objavte celú našu ponuku, zistite, aké majú projektory výhody, a na ktoré kritériá sa zamerať pri kúpe.
Výhody
+ dokonalý zážitok zo sledovania filmu na veľkom plátne alebo stene, ako v kine
+ projektor môžete pripevniť na strop alebo postaviť na stôl, takže vám pri pozeraní nebude zavadzať
+ vďaka širokej konektivite môžete dataprojektor spojiť cez USB, HDMI, Display Port alebo VGA
+ najlepšie projektory majú ostrý obraz a jemné rozlíšenie
Najlepšie projektory
Pred kúpou dataprojektoru by ste sa v prvom rade mali zamyslieť, na čo ho budete využívať a kam ho plánujete umiestniť. Projektory sú dostupné v rôznych veľkostiach a prevedeniach, odlišujú sa najmä svojimi technickými parametrami a cenou. Aby sa vám v ich ponuke lepšie orientovalo, rozdeliť ich môžeme podľa spôsobu využitia na tieto typy:
- kancelárske
- domáce
- mini projektory
Kancelárske dataprojektory
Zvyčajne sa využívajú v prípade prezentácie dokumentov alebo rôznych dát v zasadacích alebo konferenčných miestnostiach. Väčšinou majú kancelárske dataprojektory vyššiu svietivosť, ktorá umožňuje premietanie súborov aj v prípade, že miestnosť nie je dokonale zatienená. Pri výbere kancelárskeho projektoru sa sústreďte najmä na jeho svietivosť, rozlíšenie nie je až také dôležité.
Domáce premietačky
Sú skvelým riešením na prehrávanie videí, filmov, seriálov alebo hranie hier s uhlopriečkou, ktorej sa nevyrovná žiadny televízor. Pri výbere je dôležité najmä ich rozlíšenie, aby bol premietaný obsah čo najkvalitnejší. Domáca premietačka je zvyčajne využívaná počas večerov alebo v zatienených miestnostiach, takže pri jej výbere nemusíte príliš riešiť svietivosť.
Mini projektory
Na prvý pohľad zaujmú najmä menšími rozmermi a nízkou hmotnosťou, vďaka čomu sú skvelým riešením na dovolenky alebo pracovné cesty, pretože v batožine nezaberajú veľa miesta. Zvyčajne majú mini dataprojektory integrovanú batériu, takže pre svoju prevádzku nepotrebujú pripojenie do elektrickej siete. So sebou si ich tak môžete vziať aj na stanovačku alebo na výlet do prírody. Nevýhodou je absencia 4K rozlíšenia, nižšia svietivosť a zvyčajne horší zvuk.
Najznámejšie značky projektorov:
- Samsung
- Philips
- Forever
Parametre, podľa ktorých si vyberiete najlepší dataprojektor
Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek typ projektora, pri kúpe by ste mali prihliadnuť aj na niektoré technické parametre. Tie často ovplyvňujú výslednú kvalitu premietaného obrazu a najmä cenu premietačky.
Projektor vyberajte podľa:
- rozlíšenia obrazu
- svietivosti
- projekčnej vzdialenosti
Videoprojektor sa líši rozlíšením obrazu
Všeobecne platí, že čím má projektor väčšie rozlíšenie, tým je jeho obraz detailnejší. V prípade, že kupujete projektor do kancelárie, stačiť vám bude aj nižšie rozlíšenie. Ak však chcete prostredníctvom projektoru sledovať filmy alebo hrať hry, odporúčame vám modely s čo najvyšším rozlíšením.
Videoprojektor môže mať nasledujúce rozlíšenie:
- XGA (1024×768 px, 4:3)
- WXGA (1280×800 px, 16:10)
- HD (1280×720 px, 16:9)
- Full HD (1920×1080 px, 16:9)
- WUXGA (1920×1200 px, 16:10)
- Ultra HD (3840×2160 px, 16:9)
- 4K (4096×2160 px, 19∶10)
Svietivosť projektora súvisí s intenzitou svetla
Informácia o svietivosti uvádza, koľko svetla dokáže projektor vyprodukovať. Vďaka tomu viete, či dokáže premietať aj v miestnostiach, ktoré nie sú úplne zatienené. V prípade, že si plánujete premietať filmy alebo videá v tmavých miestnostiach, nemusíte svietivosť príliš riešiť. Čím väčšia je totiž svietivosť, tým väčšie chladenie dataprojektor potrebuje, čo spôsobuje, že môžete počuť zvuk ventilátora.
Podľa svietivosti rozdeľujeme dataprojektory na:
- Do 1 500 lm – tento typ projektorov je odporúčaný na domáce nočné premietanie filmov alebo videí.
- Od 1 500 do 2 500 lm – sú štandardom, premietať zvládnu aj v menej zatienených miestnostiach.
- Nad 3 000 lm – ideálne hodnoty pre kancelársky dataprojektor, ktorý vďaka vysokej svietivosti využijete aj za denného svetla.
Projekčná vzdialenosť projektoru
Pred kúpou dataprojektora si premyslite, kam ho plánujete umiestniť, aby ste vedeli s akou projekčnou vzdialenosťou máte rátať. Každá premietačka má svoju minimálnu a maximálnu projekčnú vzdialenosť.
Rozdiely medzi minimálnou a maximálnou projekčnou vzdialenosťou:
- Minimálna projekčná vzdialenosť uvádza najkratšiu vzdialenosť, z ktorej je možné premietať kvalitný obraz.
- Maximálna projekčná vzdialenosť označuje maximálny počet metrov, ktoré sa môže projektor vzdialiť od plátna alebo steny, po prekročení tejto vzdialenosti môže dôjsť k rozmazaniu obrazu.
Funkcie a vlastnosti, ktoré vám zjednodušia používanie premietačky
Doplnkové funkcie sú často rozhodujúcim kritériom pri výbere konkrétneho modelu projektora. Každý dataprojektor má rozdielne vlastnosti, ktoré vám môžu zjednodušiť ovládanie alebo skvalitniť prehrávanie.
- Zabudovaný reproduktor oceníte najmä v prípade premietania videí a filmov.
- WiFi pripojenie umožňuje prepojenie s ďalším smart zariadením, z ktorého si môžete premietať obrázky, videá alebo rôzne dokumenty.
- PiP (Picture in Picture), teda obraz v obraze, umožňuje prehrávanie dvoch prezentácií alebo iných súborov naraz vedľa seba.
- Diaľkové ovládanie - jednoduchá obsluha projektoru na diaľku.
Najpredávanejšie produkty
37 produktov
U Vás už 21.11.
U Vás už 21.11.
U Vás už 21.11.
U Vás už 21.11.
U Vás už 21.11.
U Vás už 21.11.
U Vás už 21.11.
U Vás už 21.11.
U Vás už 21.11.
U Vás už 21.11.
U Vás už 21.11.
U Vás už 21.11.
U Vás už 21.11.
U Vás už 21.11.
U Vás už 21.11.
U Vás už 21.11.
U Vás už 21.11.
U Vás už 21.11.
U Vás už 21.11.
U Vás už 21.11.
Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.