Práčky
Moderné práčky disponujú množstvom funkcií a vďaka inovatívnym technológiám sú schopné ušetriť vám čas a efektívne znížiť spotrebu energií. Rôzne programy a funkcie práčky umožňujú prispôsobiť sa rôznym typom tkanín a odevov a zachovať im tak tvar a farbu.
Zistite, aké ďalšie benefity prinášajú moderné práčky. Poradíme vám, ako sa orientovať v ponuke práčok, a ako si vybrať tú správnu do vašej domácnosti.
Aké práčky sú v ponuke
Na trhu nájdete rôzne typy práčok, a preto, aby ste si vybrali správny variant je dobré si premyslieť aký veľký priestor máte pre práčku pripravený vo vašej domácnosti. Ak práve neprerábate a máte dostatok miesta pre nový spotrebič, odporúčame zvoliť si voľne stojacu práčku. Na voľne stojacu práčku môžete poprípade postaviť aj samostatnú sušičku, alebo jednoducho miesto na vrchu práčky využijete ako praktický odkladací priestor.
Ak si však želáte aby nová práčka zapadla do interiéru k ostatným spotrebičom, zvoľte vstavanú práčku. Vstavané práčky majú rovnaké funkcie, ako voľne stojace modely, sú však oveľa tichšie pretože sú schované za dvierkami.
Ak už ste sa rozhodli, ktorý variant práčky bude do vašej domácnosti najvhodnejší, môžete si zvoliť vlastnosť, ktorú chcete aby práčka mala a zúžiť tak výber modelov bubon. Na našom e-shope nájdete tieto typy práčok:
- Predom plnené práčky
- Vrchom plnené práčky
- Práčka so sušičkou
- Vstavané práčky
- Vstavané práčky so sušičkou
- Smart práčky
- Úzke práčky
- Parné práčky
- Úsporné práčky
- Práčky podľa náplne
-
Základné parametre pri výbere práčky
Pred kúpou si premyslite čo od práčky očakávate. Dôležité sú nielen funkcie a programy, ktoré práčka ponúka ale najmä veľkosť a konkrétny typ práčky, ktorej výber sa odvíja od priestorových možností vašej domácnosti.
Výber práčky si uľahčíte ak sa zameriate na tieto základné parametre: - typ
- spôsob plnenia
- kapacitu bubna
- spotrebu
- hlučnosť
- počet otáčok
- typ motora
- funkcie a programy
Výber práčky podľa spôsobu plnenia
Od veľkosti priestoru v ktorom sa má práčka nachádzať sa odvíja aj spôsob jej plnenia. Ak vyberáte práčku do malej kúpeľne, veľa miesta ušetríte ak bude mať plnenie zvrchu. Práčka s predným plnením, síce ponúka častokrát väčší plniaci priestor a lepšiu stabilitu, vyžaduje si však viac priestoru. Ak však premýšľate nad kúpou sušičky, na práčku s predným plnením ju môžete pokojne postaviť, čím ušetríte priestor aj čas pri prekladaní.
Podľa spôsobu plnenia môžeme práčku rozdeliť na tieto 2 typy:
- Práčky predom plnené majú typické rozmery - výška 85 cm, šírka 60 cm hĺbka 60 cm, alebo slim variant s hĺbkou od 33 cm do 50 cm.
- Práčky vrchom plnené majú typické rozmery - výška 90 cm, šírka 40 cm a hĺbka 60 cm.
Kapacita bubna práčky
Výber správnej kapacity bubna práčky sa odvíja najmä od toho koľko bielizne sa chystáte pravidelne prať a tiež od počtu osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. Samozrejme, aj to aký typ práčky si vyberiete určuje akú kapacitu bubna bude mať. Platí, že práčky vrchom plnené majú menší obsah bubna a naopak práčka plnená spredu vyperie a vysuší väčšie množstvo bielizne, pretože disponuje väčším bubnom.
Ideálna kapacita bubna práčky podľa počtu osôb žijúcich v spoločnej domácnosti:
- do 6 kg - pre jednotlivcov či nenáročný pár
- od 7 – 9 kg - pre 3 a viac člennú domácnosť
- od 9 – 13 kg - pre veľkú domácnosť
Spotreba práčky
Spotreba vody sa pri práčkach veľmi líši. Úspornú práčku si zaobstaráte väčšinou za vyššie náklady, investícia sa vám však veľmi rýchlo vráti v podobe nižšej spotreby vody a energie. Podobne ako pri iných spotrebičoch sa označuje spotreba elektrickej energie písmenami A až G. Úsporné práčky sú označené energetickou triedou A.
Parametre, ktoré dokážu ovplyvniť spotrebu energie práčky:
- energetická trieda
- frekvencia prania
- využitie kapacity bubna
- typ motora práčky
- výber Eco programov
- možnosť prania na nižšej teplote
- dĺžka cyklu
- správne dávkovanie pracieho prostriedku
Práčka a jej hlučnosť
Pri výbere novej práčky by ste mali vziať do úvahy tiež hlučnosť prania. Označuje sa v decibeloch (dB) a na energetickom štítku sa dozviete hodnotu hlučnosti práčky pri praní a tiež pri odstreďovaní.
- do 50 dB majú moderné, tiché práčky
- od 50 - 65 dB dosahujú hlučnejšie práčky
- od 70 - 85 dB sú hodnoty typické pri odstreďovaní
Počet otáčok práčky
Vyšší počet otáčok práčky sa bude hodiť pri praní väčších kusov bielizne, ako sú bundy či posteľná bielizeň. Viac otáčok oceníte aj vtedy ak potrebujete bielizeň vyžmýkať. Dôležitá je však možnosť zníženia otáčok pre šetrné pranie jemnej bielizne.
- do 1200 otáčok – ideálne pre jemnú bielizeň alebo menšie kusy bielizne a odstránenie väčšiny vlhkosti z oblečenia
- od 1400 - 1600 otáčok – pre intenzívne žmýkanie a prípravu bielizne na sušenie v sušičke
Typ motora
Motor ovplyvňuje hlučnosť, spotrebu a aj životnosť práčky. Stretnete sa s 3 typmi motora práčky:
- Klasický motor je umiestnený mimo os bubna a oproti novším typom je hlučnejší a práčka má vyššiu spotrebu energií.
- Invertorový motor obsahuje rovnaké časti, ako klasický motor, je však poháňaný elektronicky. Je menej hlučný a práčka má menšiu spotrebu energií.
- Direct Drive motor sa nachádza priamo v osi bubna čím zaručí práčke lepšiu stabilitu. Tento typ motora majú kvalitnejšie ale aj drahšie práčky.
Aké programy a funkcie môže mať práčka
Práčka by vždy mala ponúknuť základné programy, ako je prací program na bavlnenú bielizeň, syntetiku či jemné tkaniny. Existuje však oveľa väčšie množstvo voliteľných programov a tiež funkcií, ktoré môžu byť dôvodom kúpy práčky. Pri rozhodovaní však odporúčame zvoliť si len také programy a funkcie práčky, ktoré skutočne využijete. V opačnom prípade sa môže kúpa práčky zbytočne predražiť, pretože čím väčším počtom programov a funkcií práčka disponuje, tým sa jej cena zvyšuje.
Modernej práčke by rozhodne nemali chýbať tieto programy a funkcie:
- Ovládanie na diaľku – smart práčku môžete ovládať pomocou aplikácie v smartfóne či tablete odkiaľkoľvek.
- Automatické dávkovanie – špeciálne umiestnené snímače sa postarajú o presné dávkovanie pracieho prostriedku a aviváže.
- Technológia Fuzzy Logic, inak nazvaná šiesty zmysel práčky, odváži bielizeň v bubne práčky, zanalyzuje o aký druh tkaniny sa jedná a na základe toho zvolí vhodnú teplotu, dĺžku pracieho cyklu a tiež počet otáčok pri odstreďovaní.
- Funkcia „pridať bielizeň“ umožní pozastaviť prací cyklus a zabudnutú bielizeň pridať do práčky.
- Funkcia Aqua Stop zabráni úniku vody z práčky. V prípade poruchy práčky funkcia automaticky uzavrie prívod vody a zabráni tak prípadnému vytopeniu.
- Detská poistka – táto funkcia zabráni nechcenému otvoreniu dvierok práčky a zablokuje tiež tlačidlá počas prania.
- Odložený štart - funkcia, ktorá vám ušetrí množstvo času ak sa chystáte náhle odísť. Začiatok prania jednoducho nastavíte na požadovaný čas a kým sa vrátite, bielizeň už bude pripravená na sušenie.
- Polovičná náplň bubna - šetrné pranie menšieho množstva bielizne.
- BabyCare - hygienická starostlivosť o bielizeň najmenších členov rodiny.
- Lôžkoviny – program určený na pranie posteľnej bielizne, prikrývok, diek, vankúšikov.
- Džínsy - program určený pre pranie bielizne z denimu.
- Rýchle pranie pre málo znečistenú bielizeň v dĺžke 15 – 30 minút.
- Pranie pomocou pary – rýchle osvieženie oblečenia napríklad zo zafajčeného prostredia.
- Program pre športové a funkčné oblečenie sa postará o extra starostlivosť o tento druh tkaniny.
- Antialergický program zbaví bielizeň až 99,9 % baktérií a alergénov.
Výber práčky podľa značky
Pri rozhodovaní vám môže pomôcť aj konkrétna značka práčky, najmä vtedy ak vo vašej domácnosti už nejaká konkrétna dominuje.
V našej ponuke nájdete práčky aj týchto významných značiek:
Potrebujete poradiť ako vybrať práčku?
V našom článku sa dozviete aké typy práčok poznáme/ponúkame, aké parametre hrajú kľúčovú úlohu, podľa čoho si vyberať a čo v praxi znamenajú.
1 produkt
U Vás už 4.11.
Použité obrázky sú iba ilustratívne a technické špecifikácie sa môžu v priebehu času zmeniť bez predchádzajúceho upozornenia.